Masáž, masáže- povídání nejen o tantra masážích

Tantrická masáž:

vychází z tantrických a taoistických technik, bioenergetiky a reflexologie.

Tantra je stará několik tisíc let a pochází z Indie. Dochází při ní k postupnému probuzení celého těla, odplavení napětí, stresu a uvolnění se do celotělního vzrušení.

Hravá a pestrá tantrická masáž se dotýká těla i duše. Otevírá cestu k meditativním prožitkům s rozvijí sexualitu. Není to však erotická masáž, s kterou je občas neznalými zaměňována. Tyto masáže nemají žádnou tradici. Většinou jsou jednotvárné a neobsahují žádné masážní techniky. U tantrické masáže se masíruje celé tělo včetně intimních partií a pracuje se s klientovou sexuální energií (nenahrazuje však sexuální spojení ani jiné sexuální služby), která je nejsilnější energií v těle. Po masáží se pak tedy cítíte obvykle vitálnější, svěží a znovu nabití energií. Jedná se o certifikovanou masáž, kterou u nás učí škola tantry.

Masáž jako taková osvěžuje tělo, cévy, pokožku a klouby. Také posiluje nervy, vyvolává blahý pocit zdraví, čistoty a štěstí, ženy zvláště ji mají rády, ježto masáž omlazuje. Tak praví Sušruta, staroindická učebnice lékařství stará již nejméně dva a půl tisíce let.

Historie masáží:

Samozřejmě že masáž jako taková je mnohem a mnohem starší. Jistě již člověk doby kamenné si promačkával a rozhýbával namožené nebo pohmožděné svaly a klouby. Ovšem prvním konkrétním písemným dokladem o této činnosti je Ebersův papyrus ze starého Egypta, který je některými badateli datován až do doby 5000 let př. n. l. Již zde je masáž uváděna jako jeden z mnoha tehdejších léčebných prostředků. Rovněž z Číny, tradiční bašty neinvazivních technik léčby, máme v kánonu Nei Thing Sou Wen (asi 3700 let př. n. l.) pojednání o použití masáží. V této zemi masáž ovšem patřila k celkovému životnímu stylu. Kombinovala se nejčastěji s gymnastickými, energetickými a vitalizačními cvičeními. Obdobná situace byla i v jiných tehdejších kulturách. Babylóňané, Asyřané, Peršané a posléze Řekové a Římané užívali léčebného, relaxačního a vitalizačního účinku masáží plnými doušky. Podle dochovaných zpráv se masáže používaly dokonce i k léčení zlomenin. Jako masážní prostředky se tehdy užívaly různé oleje s přídavkem jemného písku a pryskyřic z různých dřev, kořenů a plodů, jež měly účinek masáže zesílit. Cladius Galenus, asi nejslavnější z římských lékařů, již používal masáží cíleně při výcviku gladiátorů. Rozeznával masáž přípravnou (frictio), která připravovala zápasníka na výkon, a masáž k odstranění únavy (apoterapeutická), používanou po výkonu k urychlení regenerace.

Současnost:

Moderní masáž se počíná rozvíjet až v devatenáctém století. Jejím tvůrcem je P. Ling, původně misionář v Orientu, který se na svých cestách seznámil se starobylou masáží a jejími blahodárnými účinky v lázních, které navštěvoval. Po návratu do Švédska založil školu masáže a v roce 1813 ve Stockholmu ústřední ústav pro gymnastiku, kde vyučoval i léčebný tělocvik. Dnes je již velké množství různých druhů masáží, jak moderních, tak různých tradičních škol. Navíc na základě moderních poznatků a různých kombinací s tradičními postupy vznikají stále další nové školy a směry.

Význam masáže:

Masáž se ve většině případů používá jako prostředek fyzické a duševní relaxace, přičemž se uvolňují ztuhlé svaly a klouby, zlepšuje se prokrvení a tím i látková výměna, která přispívá k lepšímu a rychlejšímu průběhu léčby míst, na něž je masáž aplikována. Velmi významné bývá také následné ovlivnění centrálního nervového systému a dokonce i jednotlivých tělesných orgánů prostřednictvím reflexních oblouků a energetických drah (meridiánů). Máme-li tohoto docílit, musí masáž probíhat bez větších bolestí a násilí. Jinak dochází k reflexnímu stažení svalů jako odezvě na bolest a výsledek je přesně opačný, než bychom očekávali. Ostrá, rychlá a někdy i mírně bolestivá masáž se používá jen v ojedinělých případech, jako třeba u sportovců těsně před výkonem, kdy slouží k povzbuzení a zvýšení citlivosti.

V čem tedy zejména prospívá:

Masáž stimuluje krevní oběh a urychluje vylučování odpadních látek z těla. Masáž posiluje odolnost vůči nemocem. Masáž podporuje lymfatický oběh a nervový systém. Masáž urychluje obnovu poškozených tkání. Masáž zmírňuje bolesti a napětí svalů. Masáž zvyšuje pružnost těla. Masáž urychluje hojení ran. Masáž působí proti stresu. Masáž podporuje pravidelný spánek. Masáž odstraňuje únavu, migrény a otoky.

Vlastnosti maséra:

Dobrý masér by měl samozřejmě znát a dokonale ovládat ty druhy masáží, které používá, v praxi by ovšem neměl dogmaticky trvat na naučených schématech. Musí na základě vlastních zkušeností, citu a výsledků případných testů individuálně a kreativně přistupovat ke každému člověku. Lidé nejsou stroje, aby se na všechny daly aplikovat jednotné metody a přístupy. Každá masáž musí být podřízena momentální potřebě člověka. Jediným vodítkem při provádění masáže by měla být snaha maximálně člověku pomoci.

Kontraindikace masáží

KONTRAINDIKACE je stav, kdy masáž nelze provádět vůbec (celková = absolutní) nebo ji nelze provádět na některých částech těla (místní = relativní). CELKOVÁ KONTRAINDIKACE

* při srdečních onemocněních * při generalizovaných nádorových onemocněních * při aterosklerotických onemocněních * při onemocněních dutiny břišní, spojených se záněty nebo krvácením (appendicitis, adnexitis, cholecystitis, žlučníkový vřed, dvanácterníkový vřed, nádory zažívacího traktu) * při poraněních dutiny břišní * při závažnějších krvácivých stavech (hemofilie, leukémie) * při horečnatých, infekčních nebo akutně zánětlivých onemocněních * při stavech vyžadujících klid na lůžku a po nedávných operacích * při celkové tělesné vyčerpanosti nebo sešlosti * při selhání životně důležitých orgánů * při akutních psychózách a stavech pod vlivem alkoholu, drog a psychotropních látek

MÍSTNÍ KONTRAINDIKACE

* v místech hnisavých nebo plísňových onemocnění * v místech zanícených kloubů (akutní revmatismus, dekompenzované artrózy, akutní ataka dny) * v místech krvácejících poranění, otevřených ran nebo rozsáhlejších zhmožděnin a zlomenin * v místech pokousání zvířetem či uštknutí hadem * v místech popálenin, opařenin nebo poleptaných ploch na kůži * v místech křečových žil (varixů), zánětu žil nebo bércových vředů * v místech otoků nejasného původu * v místech zvětšených místních uzlin, nádorů, bradavic, mateřských znamének, zanícených nebo vředových afekcí * břicho u těhotných žen a šestinedělek a u žen při menstruaci * břicho při akutních onemocněních žlučníku * břicho při úporné zácpě, při průjmech nebo při nevyprázdněném močovém měchýři

Najdete u nás: masáž, masáže, masérky, maséři, tantra, tantra masáže, tantrické masáže, tantra masáž Praha 4, tantrické masáže v Praze, párové masáže, erotické masáže, relaxace, odpočinek